NA ÚTĚKU: dokumentární film o tragickém osudu Davida Weinsteina

18. 04. 2023 17:00 Kde: Muzeum Bílovec Cena: 30 KČ DOSPĚLÍ / 15 KČ SNÍŽENÉ

O osobě židovského velkoobchodníka Davida Weinsteina, který nechal vystavět obchodní dům Breda & Weinstein, architektonickou perlu, se toho ví velmi málo, což je vzhledem k významu této osobnosti v rámci prvorepublikového společenského a hospodářského života velká škoda. Do osudu Weinsteinovy rodiny zasáhla zcela zásadním způsobem nacistická rasová ideologie a druhá světová válka. Dokumentární film Václava Hájka z roku 2018 pojednává o tragickém osudu Weinsteinovy rodiny, která před válkou náležela k podnikatelské elitě s nadregionálním přesahem, a dokládá, jak následné dějinné zvraty způsobené lidskou nenávistí dokázaly do země zadupat velkolepá díla a sny, ale i prosté životy těchto lidí, kteří zde s našimi předky společně žili a tvořili.