O tragickém osudu RODINY DAVIDA WEINSTEINA

09. 03. 2023 17:00 Kde: Muzeum Bílovec Cena: 30 Kč dospělí / 15 Kč snížené

Monumentální budovu prvorepublikového obchodního domu Breda & Weinstein znají v Opavě a jejím širším okolí snad všichni. O osobě židovského velkoobchodníka Davida Weinsteina, který nechal tuto architektonickou perlu vystavět, se toho však ví velmi málo, což je vzhledem k významu této osobnosti v rámci prvorepublikového společenského a hospodářského života velká škoda. Do osudu Weinsteinovy rodiny zasáhla zcela zásadním způsobem nacistická rasová ideologie a druhá světová válka. Přednáška Václava Hájka navazuje na jeho dokumentární film Na útěku z roku 2018 a pojednává o tragickém osudu Weinsteinovy rodiny, která před válkou náležela k podnikatelské elitě s nadregionálním přesahem, a dokládá, jak následné dějinné zvraty způsobené lidskou nenávistí dokázaly do země zadupat velkolepá díla a sny, ale i prosté životy těchto lidí, kteří zde s našimi předky společně žili a tvořili. Při pátrání po osudech jednotlivých rodinných příslušníků se Václav Hájek vypravil mj. do Izraele a zejména pak do Norska, kam se při útěku před nacisty uchýlil syn Davida Weinsteina Robert.

Přednášející: opavský historik Mgr. Václav Hájek.