Výstava na stromech: KÁVOVÁ KRIZE

01. 10. 2022 Kde: Park Střelnice

Výstava na stromech je celorepublikový výstavový happening na podporu důstojné práce. Akce se koná každý rok v říjnu během Týdne důstojné práce. Jednotlivé výstavy se tak každý rok dostanou do parků a náměstí stovky míst republiky. Letos se v týdnu od 1. do 8. října 2022 koná osmý ročník zaměřený tentokrát na podmínky pěstování kávy v Kolumbii. V Bílovci bude výstava v parku na Střelnici.

Káva je součástí života většiny z nás. Lidé po celém světě s kávou svůj den začínají, setkávají se nad ní, dobíjí pomocí kávy svou energii nebo s šálkem kávy relaxují. Každý den se dle odhadů připraví 1,6 miliardy šálků kávy. Kávu pěstuje přibližně 25 milionů drobných pěstitelů kávy a velká část z nich se pěstováním této plodiny nedokáže důstojně uživit.

Stanislav Komínek a Lukáš Matěna vyrazili do jihoamerické Kolumbie, aby zdokumentovali podmínky pěstitelů. Ti se potýkají především s nízkými výkupními cenami, rostoucími náklady na pěstování a nejistotou dobré sklizně. Nejistotu ještě zesilují dopady klimatické změny, kdy do roku 2050 má dle odhadů dojít k úbytku ploch vhodných pro pěstování kávy arabiky o polovinu. Milióny pěstitelů musí rychle jednat - přizpůsobit své pozemky na změnu klimatu. Ani to ale nemusí stačit a s pěstováním kávy budou mnozí muset kvůli cenové a klimatické krizi skončit.